Jak wybrać pastę termoprzewodzącą? Jaka pasta najlepsza?

| 14 Komentarzy
Zastosowanie pasty termoprzewodzącej może okazać się bardzo pomocnym rozwiązaniem. Którą warto wybrać?

Jak działa pasta termoprzewodząca?

Ta plastyczna masa charakteryzuje się wysokim przewodnictwem cieplnym. Dobre pasty termoprzewodzące znalazły szerokie zastosowanie w elektronice. Wystarczy nałożyć cienką warstwę na układ CPU, kartę graficzną lub pamięć RAM, aby wypełnić niewielkie nierówności na powierzchni styku z radiatorem i zwiększyć efektywność chłodzenia układu. W szerokiej ofercie znajduje się wiele rodzajów past. Mogą być wyprodukowane na bazie silikonu, miedzi, srebra, ceramiki czy syntetycznych diamentów. Pasta chłodząca to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla graczy oraz użytkowników profesjonalnych, którzy korzystają z zaawansowanych podzespołów komputerowych.

Polecane pasty termoprzewodzące

Jak wybrać pastę termoprzewodzącą?

Jaka pasta termoprzewodząca będzie najlepsza? Przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników. Kluczowe parametry to przewodność cieplna, temperatura pracy oraz rezystancja termiczna. Istotną rolę odgrywa oczywiście rodzaj pasty. Nie bez znaczenia będzie również renoma producenta. Pasta termoprzewodząca na procesor, GPU czy pamięć RAM powinna nie tylko zapewnić przewodnictwo cieplne, ale również wydłużyć czas pracy układu. Oto pasty, które można kupić w sklepie Morele.net.

  • Silikonowa pasta termoprzewodząca – to najtańsze rozwiązanie, które umożliwia bardzo łatwą aplikację. Należy jednak zwrócić uwagę, że tego typu pasta przewodząca jest mniej trwała i pod kątem parametrów ustępuje pozostałym wariantom.
  • Ceramiczna pasta termoprzewodząca – ich niekwestionowaną zaletą jest bardzo korzystny stosunek ceny do jakości. Przed zakupem warto zapoznać się z opisem produktów, gdyż ich parametry mogą być bardzo zróżnicowane.
  • Pasty z zawartością metali np. pasta ceramiczna srebrna, czy pasta miedziana – zastosowanie tych produktów jest bardzo szerokie. Stanowią doskonałą propozycję dla osób, które chcą zadbać o jak najwyższy stopień przewodnictwa cieplnego. Wiele takich past oferuje szeroki zakres temperatury pracy. Właściciele wydajnych urządzeń o zaawansowanych podzespołach powinni rozważyć tę propozycję.
  • Pasty diamentowe – doskonałe rozwiązanie dla właścicieli komputerów gamingowych oraz pozostałych sprzętów, które wykorzystują wysoką moc obliczeniową. Taka pasta termoizolacyjna nie należy do najtańszych, jednak stanowi najlepszą opcję dla wymagających.

Pasta przewodząca ciepło to doskonały wybór, jeżeli tylko sięgniemy po sprawdzone produkty o dobrych parametrach. W tym celu powinniśmy dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją, a także przeczytać opinie użytkowników.

Z pastą termoprzewodzącą niekiedy mylona jest pasta przewodząca prąd (pasta elektroprzewodząca), która charakteryzuje się innymi właściwościami. Zapewnia poprawę kontaktu elektrycznego pomiędzy powierzchniami i poszczególnymi częściami. Pasta grafitowa o takim charakterze chroni również styki przed korozją oraz wytrąca wilgoć.

Czy pasta przewodząca do procesora ma termin ważności?

Producent każdej z past deklaruje datę ważności, która gwarantuje okres bezpiecznego użytkowania przy właściwym przechowywaniu. Pasta termiczna do procesora, karty graficznej, czy pamięci RAM powinna przede wszystkim zapewnić bezpieczną pracę układu. Dlatego po jej nałożeniu powinniśmy kontrolować termin ważności. W tym miejscu warto podkreślić, że pasta na procesor pochodząca od sprawdzonych producentów może nawet przez kilka lat spełniać swoje funkcje. Dlatego zakup uznanej na rynku pasty to doskonała inwestycja.

Jak wybrać pastę termoprzewodzącą?

W ofercie znajdziemy wiele past o przeróżnych parametrach. Na każdy z nich należy zwrócić uwagę, aby wybrać produkt dostosowany do osobistych preferencji. Oto elementy kluczowe, które zadecydują o tym, czy dokonamy satysfakcjonującego zakupu.

  • Rodzaj pasty – każda z past wyróżnia się charakterystycznymi właściwościami. Najtańszym rozwiązaniem będzie pasta termoprzewodząca silikonowa, którą możemy zakupić już za kilka złotych. Jednak uwagę wymagających użytkowników z pewnością skupi pasta termoprzewodząca srebrna, miedziana czy diamentowa.
  • Zastosowanie – wielu producentów umieszcza informacje o zastosowaniu pasty dla konkretnego układu. Na rynku pojawiła się więc pasta przewodząca do procesora, czy pasta, która ma na celu powstrzymać nadmierne wygrzewanie karty graficznej.
  • Przewodność termiczna – parametr, który określa zdolność substancji do przewodzenia ciepła. Wielkość ta podawana jest w [W/mK]. Jej odpowiedni poziom zapewni optymalny przebieg procesu przekazywania ciepła do układu chłodzenia.
  • Zakres temperatur – w opisach produktów znajdziemy skalę temperatur, dla których może zostać zastosowana termalna pasta na procesorze. Oczywiście im jest szerszy, tym lepiej.
  • Gęstość – parametr ten wpływa na trwałość pasty. Jednak warto zwrócić uwagę, że aplikacja gęstszych past może stanowić trudne zadanie dla początkujących.
  • Producent – zdecydowanie warto sięgać po wysokiej klasy produkty zaufanych marek. Dzięki temu zawsze możemy spodziewać się wysokiej jakości.
  • Rankingi – na stronie Morele.net zamieszczono ranking past termoprzewodzących, który został przygotowany na podstawie najchętniej wybieranych produktów. Warto się z nim zapoznać i sprawdzić, jaka pasta termoprzewodząca najlepsza okazała się wśród klientów i zyskała świetne oceny.

Pasta termoprzewodząca – cena

Istotną rolę przy zakupie pasty termoprzewodzącej odgrywa również cena. Te najtańsze kupimy już za kilka złotych. Jednak zalecamy sięgać po droższe produkty, gdyż koszt zakupu wiele mówi o ich jakości. Wybierając wysokiej klasy pastę termoprzewodzącą, poświęcimy nawet kilkadziesiąt złotych, jednak możemy spodziewać się wysokiej wydajności i parametrów na doskonałym poziomie.

Pasta termoprzewodząca – gdzie kupić

Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą sklepu Morele.net. Znajdziesz tam różnego rodzaju pasty wielu najważniejszych producentów. Produkty możesz nabyć bez wychodzenia z domu. Niekwestionowanym atutem takiej formy zakupów jest możliwość poznania opinii użytkowników. Z łatwością sprawdzisz, które pasty cieszą się największym uznaniem.

Polecane pasty termoprzewodzące

Polecane pasty termoprzewodzące prezentujemy w poniższej tabeli. Sprawdź, która z nich spełni Twoje oczekiwania. Podczas wyboru zwróć uwagę na najważniejsze parametry, a także opinie użytkowników.

To oczywiście tylko niektóre z past, jakie można znaleźć w ofercie sklepu Morele.net. Szeroki asortyment produktów pozwoli sięgnąć po rozwiązanie, które idealnie wpisze się w zakres naszych oczekiwań.

Jak nałożyć pastę termoprzewodzącą?

Gdy wybierzemy pastę termoprzewodzącą, powinniśmy dokładnie zapoznać się z metodą jej aplikacji. Po demontażu obudowy komputera należy zdjąć chłodzenie procesora i wyczyścić układ ze starej pasty. Następnie wystarczy zaaplikować niewielką ilość nowej pasty termoprzewodzącej w formie ziarenka grochu i równomiernie rozprowadzić ją po powierzchni procesora. Można to zrobić za pomocą szpatułki dołączonej do zestawu.

Proces nałożenia pasty nie jest trudny, jednak wymaga dużej precyzji. Warto poświęcić nieco więcej czasu, aby perfekcyjnie rozprowadzić pastę. Jeżeli jednak czynność ta okaże się zbyt trudna, należy poprosić o pomoc kogoś, kto już zajmował się wymianą pasty. Dzięki temu aplikacja przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak zmyć pastę termoprzewodzącą?

Oczywiście przed wykonaniem powyższego procesu usunięta musi zostać stara pasta termoprzewodząca – procesor możemy oczyścić za pomocą specjalnego preparatu, spirytusu, acetonu, a także alkoholu izopropylowego. Wbrew powszechnym opiniom, nie powinno się stosować zmywaczy do paznokci, które zawierają różnego rodzaju dodatki.

Jak często należy wymieniać pastę termoprzewodzącą?

Częstotliwość wymiany pasty zależy od jej trwałości. Producenci informują o tym na opakowaniach. Wysokiej klasy produkty pozwolą nawet przez kilka lat cieszyć się satysfakcjonującą temperaturą procesora. Natomiast pasty niskiej jakości już po kilku miesiącach mogą wymagać wymiany.

bulb-learn-more-section-icon

Monitoring pracy podzespołów komputerowych to niezwykle istotny aspekt, który pozwoli nam zadbać o poszczególne elementy konfiguracji. Warto stale kontrolować temperaturę pracy procesora, aby w odpowiednim momencie podjąć decyzję o wymianie pasty. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się komfortową pracą i rozrywką.

Pasty termoprzewodzące – fakty i mity

W internecie krąży wiele opinii w związku z wyborem past termoprzewodzących. Postanowiliśmy przyjrzeć im się bliżej i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zakup droższych past jest nieopłacalny.

MIT. Decydując się na produkt renomowanej marki, możemy liczyć na dużo lepsze parametry w stosunku do tańszych rozwiązań. Droższe pasty najczęściej oferują znacznie dłuższą trwałość.

Metoda nakładania pasty ma istotne znaczenie.

FAKT. Tylko równomierne rozprowadzenie pasty sprawi, że układ osiągnie odpowiednio niską temperaturę, a co za tym idzie – oczekiwaną kulturę pracy.

Aplikacja pasty termoprzewodzącej to wyjątkowo trudne zadanie.

MIT. Proces nakładania pasty jest bardzo prosty, jednak trzeba zapoznać się z dokładną instrukcją i wykazać się wysoką precyzją.

5,0
8 ocen
14 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (9)

Wszystko ok ale po użyciu zmywacza do paznokci pasta nie przewodzi dobrze temperatur, ponieważ zmywacz do paznokci zawiera witaminy i inne śmieci, które osadzają się na CPU.
Z tego co słyszałem najlepiej zmywać pastę benzyną ekstrakcyjną.
Ja od wielu lat robię chyba najprościej jak tylko można i zdaje mi się, że to dobra droga, bo nigdy nie miałem żadnych reklamacji czy próśb o ponowną wymianę pasty, nawet po 2 latach używania kompa z pastą przeze mnie zainstalowaną - starą pastę ścieram papierem toaletowym (tak z procesora, jak i z tego, co do niego przylegało dla chłodzenia), potem bardzo cieniutko, paluchem, nanoszę/wcieram nową warstwę nowej pasty na OBIE płaszczyzny, tzn. na procesor i na element chłodzący, który będzie na procesorze.
Czemu CPU w teście osiągało temperatury rzędu 76 stopni skoro max TDP dla tego procesora to 64 stopnie?
ponieważ pasta jeszcze nie osiągnęła swego celu,musisz trochę odczekać
Mylisz jednostki. TDP jest wyrażone w Watach i jest wskazówką dla producentów chłodzenia (Intel i AMD liczą inaczej) odnośnie ilości ciepła, jaką należy odprowadzić z układu elektrycznego.
Czy przykładowo pasty od BeQuiet muszę użyć jedynie do chłodzenia tego producenta, czy każda pasta może być wykorzystana do dowolnego chłodzenia?
Możesz użyć każdej pasty do jakiego chcesz chłodzenia.
ciekawe gdzie się podziała pasta Gelid w teście past na rok 2017 ?
Past z ciekłego metalu nie stosuje się na aluminium, nie z powodu ryzyka zwarcia (bo to występuje zawsze) ale dlatego, że te pasty zawierają Gal, który wchodzi w reakcję z aluminium, korodując je.
Witam.
Fajny test w super prostej formie wynikowej GJ. Mógłbyś zrobić test pasty Prolimatech PK-3 Nano ?
"Jeżeli chcesz, żeby pasta na procesorze wytrzymała jak najdłużej, to nie kupuj produktu, który oparty jest na bazie silikonów."

jako nr 1 past proponujecie Arctic Silver MX-2.
Z pliku MSDS dowiadujemy się, że jest to (tadam): Silicone compound

coś tu nie gra
Czy pasta termoprzewodząca ma datę ważności ? Jeżeli kupiłem pastę i całej nie wykorzystałem i teraz (po trzech latach) chcę wymienić pastę na procku to mogę ponownie jej użyć czy muszę kupić nową ?
mam pastę z przed 7 lat a temp. ~40 stopni,
co robię nie tak?
Specjalista Morele | 19:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.